Jedinečné bydlení v Blažovicích u Brna

Klidné místo pro relax i aktivní odpočinek

Projekt Sojkův dvůr se nachází v centru obce Blažovice. Obec, která kdysi tvořila samé srdce slavné bitvy u Slavkova, vás nadchne svým klidem, čistým vzduchem a všudypřítomnou zelení. Dopravní dostupnost v obci Blažovice je zajištěna autobusovou a vlakovou dopravou. Jistě oceníte příjemnou vzdálenost do Brna – autem je to přibližně 10 km.

Sojkův dvůr, exkluzivní nemovitosti na prodej Sojkův dvůr, prodej rodinných domů a bytů blízko Brna

Klidná lokalita

Klidné prostředí se zajímavou historií vytváří jedinečnou atmosféru, kterou si zamilujete.

Občanská vybavenost

Školka, škola, mateřské centrum, pošta, sportovní hřiště, cyklostezky a mnohé další.

V Brně za 15 minut

Do Brna je to přibližně 10 km autem. Můžete využít také vlakové a autobusové spojení.

Vysoké standardy

Velký důraz klademe na kvalitní stavební práce pod křídly zkušených achitektů.

Bydlete na zámku

Šetrným přístupem vracíme tvář bývalému zámku z roku 1782. Zámeček měl tehdy i svou sýpku, kterou jsme proměnili v luxusní a naprosto unikátní byty. Prohlédněte si jedinečné bydlení na zámečku.

Bydlete na zámku! Sojkův dvůr, Blažovice
Sojkův dvůr, prodej rodinných domů a bytů blízko Brna Prodej rodinných domů a bytů blízko Brna

Občanská vybavenost

Blažovice nabízí dobrou občanskou vybavenost. Najdete tu mateřskou školku, základní školu i mateřské centrum. V obci se také nachází pošta a obchod. Na větší nákupy si pohodlně dojedete do blízkého Brna.

Co máte na dosah

K relaxaci a procházkám přímo vybízí romantické biocentrum s vodní tůní. Sportovnější povahy jistě ocení sportovní hřiště, tenisové kurty, cyklostezky nebo golfové hřiště v blízkém Slavkově.

Sojkův dvůr, Blažovice

Historie místa

Už z dob správy Blažovic řádem dominikánek u sv. Anny na Starém Brně (1317 – 1782) se do dnešních časů zachoval hospodářský dvůr se správní budovou, dříve zvanou „zámeček“, který sloužil pro obživu sester a kam se sestry jako do klášterní pobočky uchylovaly hlavně v časech, kdy ve městě hrozilo vypuknutí moru. Doba vzniku budovy zámečku není známa. O osudech hospodářského dvora podávají svědectví pamětní kamenné desky. Nestarší z nich, umístěná na prvním nádvoří nynějšího objektu. Na tak zvaném „šafářském“ traktu, hlásá starou češtinou, že 17. srpna 1604 tento dvůr do základů vyhořel a byl za časů velebné panny Margarety Tibaltinské, přestavené kláštera znovu od základů vystavěn, a to roku 1607. Druhá deska dává německým textem vědět, že roku 1725 za veledůstojné a bohabojné panny Beatrix Luxenthalové z Luxenthalu, převory svatoanenského kláštera, byly dvě strany tohoto dvora z gruntu nově vystavěny.

Roku 1782 je klášter císařem Josefem zrušen, jeho jmění je státem zabaveno, převedeno do tzv. Náboženského fondu a vzniká „Císařsko-královské panství, Královská zahrada v Blažovicích se statkem moutnickým a habrovanským“, jehož vrchnostenský úřad sídlí v Blažovicích a kterému podléhají obce Blažovice, Sivice, brněnské předměstí zvané sv. Anna, Kohoutovice, Hvozdec, část obcí Jiříkovice, Ořechova, Ořechoviček a Syrovic, obce Moutnice, Šitbořice a nedávno vzniklý Rozařín. K tomuto panství je připojeno i bývalé panství habrovanské s obcemi Habrovany, Nemojany a Luleč, dále k němu patří menší část Šlapanic (po Barnabitech).

Po letech napoleonských válek kupuje blažovické panství, zvané „C. k. panství Královská zahrada“ 22. listopadu 1824 hrabě František Xaver Ditrichstein, sídlo panství je přeloženo do nedalekých Sokolnic, v Blažovicích zůstává jen hospodářský dvůr. V dalších letech přechází sokolnické panství s blažovickým dvorem přiženěním do majetku hrabat Mitrovských.

Roku 1926 byla provedena částečná parcelace místního velkostatku. Mezi drobné uchazeče bylo rozděleno 80 ha půdy v ceně od 6300 do 7800 Kč podle bonity za 1 ha. Zbytkový statek, tj. asi 70 ha půdy a všechny budovy, byly přiděleny úředníku Státního pozemkového úřadu Josefu Čechovi. Další osud statku měli v rukou činitelé minulého režimu. V restituci byl poté majetek navrácen dědicům panu Sojkovi s rodinou.